→www.najmonterky.sk←

Pracovné odevy

pracovné odevy

→www.folklornisa.sk←

◄ Folklorne oblečenie ►

folklorne oblečenie folklornisa

Morakniv

morakniv nože

Kde bolo, tam bolo

Mora má dlhoročnú tradíciu výroby nožov. Ostré nože vytvárame pre zvyšok sveta už viac ako 400 rokov. Semeno, ktoré sa stane jedným z najpopulárnejších svetových výrobcov nožov, bolo zasiate už v roku 1891, keď sa Frost-Erik Erson po štyroch rokoch práce ako drevár v Severnej Amerike vrátil do dediny Östnor v More. V tom istom roku založil továreň na drevené sane, ktorá vyrábala sánky, vozíky a nože pre vnútorné použitie v dielni. V tom čase bolo dôležité riadiť zdroje a zvyšný materiál z výroby sa viac-menej považoval za samozrejmosť. Neskôr by sa ukázal ako úspešný obchodný koncept.

 

Vlnky na vode

Krátko nato sa rozbehla výroba nožov v továrni na výrobu drevených sánok a nakoniec sa stala vyhľadávaným náhradným produktom pre cestujúcich obchodníkov na farme, ktorí svojimi cestami po Švédsku rozširovali nože z Mory. Na prelome storočí sa Morakniv stal medzi remeselníkmi osvedčeným pojmom a na vode sa vlnil. V priebehu niekoľkých rokov sa nadviazal vývoz a kupujúcimi boli hlavne veľkoobchodníci, zbrojári a obchodníci so železom v Európe. V roku 1904 mala spoločnosť Frosts desať zamestnancov, ročne vyrobila 19 000 nožov a zamerala sa výlučne na výrobu nožov.

 

Vchádza Krång-Johan

V roku 1912 založil Krång-Johan Eriksson v Östnore vlastnú výrobu nožov. Predtým pracoval v spoločnosti Frosts, ale nevychádzal dobre s vedením a bol doslova prepustený. Myšlienka emigrácie do Severnej Ameriky ho priťahovala, najskôr však chcel skúsiť šťastie. Spolu s Lok-Andersom Mattssonom založil továreň na nože, ktorá by sa o sto rokov neskôr stala súčasťou Moraknivu. Pre Krång-Johana tiež nedošlo k emigrácii.

V 20. a 30. rokoch si Morakniv upevnil a upevnil svoju pozíciu vo svete, čo tiež zdôvodnilo pridanie „Švédska“ k pečiatke čepele. V tom čase bolo v dedine niekoľko aktívnych výrobcov nožov, ktorí navzájom nejako súťažili, čo viedlo k rozvoju rastúceho svetového trhu.

 

Červená farba

Typická červeno zafarbená rukoväť pochádza z tejto éry, ktorá sa časom stala pre Östnorské nože akýmsi znakom. Od začiatku bola pre drahšie nože zrejmým materiálom kučeravá breza, ale keď ich bol nedostatok, obyčajná breza bola pred lakovaním zafarbená červenou farbou. Keď sa výroba zvýšila, od škvŕn sa upustilo a rukoväte boli namiesto toho natreté tmavočervenou farbou, ktorá sa v priebehu rokov nakoniec objavila v mnohých rôznych odtieňoch.

 
 

Ochotný duch

Napriek konkurencii, pokiaľ ide o trh a pracovnú silu, medzi spoločnosťami v Östnore vždy existoval pocit priateľstva. Aj dnes existuje takzvaná „Östnorsanda“, kde si spoločnosti navzájom pomáhajú, keď to potrebujú.

V polovici 20. rokov 20. storočia začala továreň na nože Bud-Carla Anderssona, ktorá bola založená koncom 80. rokov 20. storočia, vyrábať vŕtačky na ľad pod menom „Mora-borren“, ktorá sa čoskoro stala svetovo preslávenou pre svoju vynikajúcu kvalitu. Charakteristickým znakom vrtákov od spoločnosti Mora bola mimoriadne ostrá hrana, ktorú zaznamenal Krång-Johan Eriksson a jeho továreň na nože KJ Eriksson, ktorá neskôr získava výrobu nožov a vŕtačiek na ľad spoločnosti Bud-Carl Andersson. Je to prvá z mnohých nadchádzajúcich akvizícií medzi výrobcami nožov v Östnore.

 

nôž morakniv

 

Dve sa zmenia na jednu

V roku 1988 došlo medzi spoločnosťami k zásadnej zmene, keď továreň na nože KJ Eriksson získala továreň na nože Frosts v troch etapách. Továreň na nože Frosts sa stáva stopercentnou dcérskou spoločnosťou továrne na nože KJ Eriksson v roku 2005, keď fúzia spôsobila zmenu konštelácie a spoločnosť bola premenovaná na švédsku Moru, aby sa ďalej posilnili a zdôraznili väzby medzi nimi. Registrované sú aj ochranné známky Morakniv, Frosts Mora a Mora ICE.

Posledný krok fúzie sa uskutoční, keď sa všetka výroba zhromaždí v rovnakých priestoroch, kde predtým sídlil KJ Eriksson. Je to to isté miesto, kde sa dnes nachádza továreň a celá výroba. Od roku 2016 sa naša spoločnosť volá Morakniv AB.

Novinky z nášho blogu

Vianočný perník s voňavou pomarančovou omáčkou
Vianočný perník s voňavou pomarančovou omáčkou
Tradičný vianočný voňavý perník má stovky variácií. Jednu jednoduchú a rýchlu sme vymysleli pre Vás aj my. Jedná sa o veľmi rýchly a chutný recept na... čítať celé
Kapor vo vianočnom cestíčku s  voňavým šalátom z pečených zemiakov
Kapor vo vianočnom cestíčku s voňavým šalátom z pečených zemiakov
Tradičnou rybou na vianočných stoloch v domácnostiach Slovenska je jednoznačne kapor. Klasický vysmážaný kapor v trojobale a majonézový šalát je zauží... čítať celé
Vianočná šošovicová polievka
Vianočná šošovicová polievka
Na Vianoce existuje viacero druhov polievok, tak ako aj šošovicových. Šošovicová polievka je jedna z tých populárnejších vianočných polievok. Jednu vý... čítať celé
Kokteilové krevety so Shimeji v krémovej vínovej omáčke
12.01.2018 Jedlá
Kokteilové krevety so Shimeji v krémovej vínovej omáčke
Super rýchle a lahodné predjedlo, ľahká večera ... čítať celé
Kontakt

Pavol Čamek ml.

(kontaktovať Po - Pi: od 9:00 do 15:00)

tel: 0903 227 920

Mimo tejto doby kontaktovať na

email: toprybycamek@gmail.com

Kontakt
Rybárske potreby - Topryby.sk
Pavol Čamek
Rybárstvo a poľovníctvo - Topryby.sk since 2011
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk